22 Ağustos 2007 Çarşamba

Johnny Depp Biyografi

Asıl adı "John Christopher Depp II" olan Amerika'lı aktör. 2004 yılında Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti filmindeki başarısı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ına aday gösterilmiştir.

Johnny Depp, 9 Haziran 1963'te Owensboro, Kentucky'de doğdu. Florida'da büyüdü ve 15 yaşında bir rock müzisyeni olmak umuduyla okulu bıraktı. The Kids adlı rock grubunda müzik yapmaya başladı ve grubun davulcusunun kız kardeşi Lori Anne Allison ile 20 Aralık,1983'te evlendi.

Los Angeles, California'da eşinin yardımıyla Nicolas Cage ile tanıştı ve ilk filmi A Nightmare On Elm Street'de 1984 yılında oynama şansı buldu. 1985 yılında ise Lori Anne Allison'dan boşandı.

Johnny Depp'in kariyeri için en büyük devrim şüphesiz ki Tim Burton dokunuşudur. Oyuncunun kariyerine altın harflerle yazılmış birçok filmde ünlü yönetmen Tim Burton'un imzası vardır. Burton-Depp ikilisi Amerikan sinema tarihine şimdiden geçmiş, ne yönetmen oyuncudan ne de oyuncu yönetmenden vazgeçebilmiştir.

Ancak oyuncunun bugüne kadar ki doruk noktası Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti filminde olmuş ve bu film sayesinde 2004 yılında Akademi Ödülleri'nde En iyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olmuştur.

Şuan Fransız şarkıcı-oyuncu Vanessa Paradis ile birlikte yaşamaktadır, Lîlly-Rose Melody (Doğum, 1999) ve Jack (Doğum, 2002) adlarında iki çocuğa sahiptirler.

Bunları Biliyor musunuz?

* 1994 yılında New York'ta bir apartmana çöp dökmek suçundan tutuklandı.
* 1999 yılında Londra'da bir restorantta paparazzilerle kavga etmek suçundan tutuklandı.
* Ünlü çift Los Angeles ve Fransa'da yaşamaktadır. Oğlu Jack Fransa'da dünyaya gelmiştir.
* Hollywood ünlüler yoluna 1999 yılında yıldızı yerleştirilmiştir.
* Jack the Ripper'ın fanatik hayranıdır.
* Çocukken çikolata'ya karşı alerjisi vardı.
* Eşininde yardımıyla Fransızca öğrenmiştir.
* The Matrix filmindeki Neo karakteri için düşünülmüş ilk isimlerden biridir (diğeri Tom Cruise) , ancak kendisi kabul etmemiştir.

Hiç yorum yok: